План-конспект уроку "Історія косметики. Косметичні засоби і здоров'я" для 7 класу

Материал из Заповікі
Перейти к: навигация, поиск

Увага! Категорично заборонено використовувати цей матеріал на інших інтернет-порталах і в засобах масової інформації без письмового дозволу автора. Дозволяється, з метою навчання, використовувати елементи розробки з обов'язковим посиланням на дану сторінку.

Сабрекова сертифікат 98.jpg


План-конспект

Тему уроку

«Історія косметики. Косметичні засоби і здоров'я»

Автор

Сабрекова Віта Миколаївна, вчитель основ здоров'я та біології

Навчальний заклад

КЗ "Гуляйпільський колегіум "Лідер" Гуляйпільської районної ради

Клас

7

Назва навчальної програми, автори програми

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Основи здоров’я. 5 – 9 класи. – К.: Ірпінь: Перун, 2005

Тип уроку

Урок засвоєння нових знань

Компетенції учнів на уроці

інформаційна, навчальна, комунікативна

* вивчити поняття "косметика";

* засвоїти, на які групи поділяється косметика;

* знати визначення, що таке лікарська і декоративна косметика, які між ними схожості і відмінності;

* вміти назвати гігієнічні, профілактичні і лікувальні засоби.

Цілі уроку

* ознайомлення учнів з історією виникнення косметики; з видами косметики; з професіями: візажист, косметолог;

* формування здоров’язбережувальних компетентностей підлітків; розвиток інтелектуальних умінь і навичок; дати стимул до самопізнання та самовдосконалення підлітка; формувати моральні особисті якості;розвивати комунікативні здібності;

* виховувати компетентне ставлення до свого здоров'я.

Обладнання уроку

комп'ютер; мультимедійний проектор; презентація Power Point на тему: "Історія косметики. Косметичні засоби і здоров'я" http://ru.calameo.com/read/003271869eb09662669a3; картки: позитив/негатив http://ru.calameo.com/read/003271869f02cd962f2bc

Дидактичні та методичні матеріали

1.Линда Ауреден. Книга о врачебной косметике. Издательство: Профиздат, 1971

2.Косметика і косметологія . Від А до Я. Видавництво: Олма Медіа Груп, 2007

Перелік он-лайн сервісів, які використані на уроці

http://learningapps.org

http://jijour.com/pro-krasu.html

http://pidruchniki.ws/12631113/kulturologiya/antichna_kultura

http://ru.calameo.com

План схема урока

І. Організація класу

* учитель вітає учнів

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Вступне слово вчителя. Сьогодні ми з вами поговоримо про красу. З найдавніших часів краса викликала симпатію і любов. Дуже важко відшукати людину, яка б не хотів подобатися оточуючим. Наш зовнішній вигляд – це як візитна картка. Майже щодня ми добровільно або за необхідності «підносимо» себе багатьом людям. Від того, наскільки успішно ми це робимо, нерідко залежить наша доля. (слайд 1)

IIІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя. У вас є три параметри: зовнішність, манера поведінки й особисті якості ( доброта, щирість і . т.д). Від чого залежать, на ваш погляд, перше враження про людину. Проставте відсотки.(слайд 2, 3) Психологи проводили дослідження, які показали, що зовнішність, зріст, вага, одяг, зачіска – на 55 % визначає перше враження від людини. На 38 % – справляють враження манери поведінки людини – мова тіла, візуальний контакт, впевненість в собі. Від того, що ви знаєте або про що говорите, перше враження залежить всього лише на 7 %.


Один мудрець, вмираючи, скликав своїх дочок і сказав їм: «Я бідний і нічого не можу залишити вам у спадок, окрім доброї поради: будьте розумними, якщо можете, будьте добрими, якщо хочете, але красивими будьте завжди».

Габріель Шанель, вона ж Коко, була дивовижною і майже міфічної жінкою. Вибившись з французької глибинки, вона стала провідним паризьким модельєром, відомим на весь світ. Саме вона ввела в моду коротку стрижку, жіночі брюки, духи Шанель № 5, «маленьке чорне плаття, сумочку через плече та багато іншого. Вона була не тільки наймоднішою і елегантною жінкою свого часу, але і дуже жіночною. Я хочу зачитати її слова, що стали майже афоризмами. Постарайтеся їх запам'ятати.

 • Піклуючись про красу, треба починати з серця і душі, інакше ніякий одяг і косметика не допоможе.
 • Яка наука – прекрасно виглядати! Яка зброя – ця краса! І як елегантна скромність!

Краса, як і здоров'я на багато років, є одна з найбільших таємниць природи, і прагнення до неї – одне з найсильніших властивостей людської натури. Наполегливо і постійно мріяли люди про красу і прагнули до неї. Не випадково, стародавні народи наділяли своїх богів вічною юністю і вічною фізичною красою. Але, так як юність не завжди гарантувала зовнішню красу, то у людей виникало прагнення бути або хоча б здаватися красивішими, прикрашати себе, заповнювати прогалину, допущену природою. З цією спрагою краси і юності, з цією природною боротьбою з нещадним часом і народилося особливе мистецтво – косметика .

Косметика (від грец. – «мистецтво прикрашати») – наука про способи зміни або підтримання зовнішнього вигляду. Слово «косметика» походить від давньогрецького «космос» – гармонія, рівновага, краса. Вже в Стародавній Греції існувала спеціальна професія – «космет». З самої глибокої давнини існувало дві косметики – косметика, яка зберігає красу, і косметика, що маскує недоліки .

Щоб зрозуміти постійно мінливі тенденції в косметиці , цікаво буде подивитися на її розвиток. Як ви вважаєте, яку країну світу можна вважати колискою косметики ?(слайд 4)

а) Стародавній Єгипет;

б) Стародавня Індія;

в) Стародавня Японія;

г) Стародавня Греція;

д) Стародавній Китай.

Повідомлення учнів.Історія створення косметики.(слайди 5-12)

Практично всі жінки користується косметикою. Але коли ж людство почало прикрашати своє обличчя фарбами? Звідки воно взялося, ось це мистецтво – прикрашати своє обличчя? З чого почався макіяж? Скільки йому років? Чим користувалися наші далекі предки (якщо, взагалі, користувалися) для зміни своєї зовнішності?

 1. Батьківщиною косметики вважається Стародавній Єгипет. У цій країні мистецтво прикрашати обличчя і тіло досягла найвищого розвитку. Любов єгиптян до косметики була така велика, що навіть священним тваринам в храмах (кобрам, крокодилам, кішкам, бикам) малювали кола навколо очей фосфорними фарбами, а статуям яскраво вимальовували очі, заповнюючи райдужну оболонку прозорим кварцитом і на місце зіниці, вставляли блискучу краплю кришталю. У результаті очі починали володіти неповторним гіпнотичним впливом. Багато секретів косметики були відомі тільки жерцям і обраним і зберігалися в суворій таємниці. Слід зазначити, що фарбувалися і чоловіки, і жінки. Для єгиптянок же турбота про зовнішність була справою першорядної важливості. Вони фарбували волосся, вії, брови, нігті, губи, пудрилися і рум'янилися, красиво і яскраво вбиралися, робили зачіски і т.д. Більше того, вважалося навіть ганебним, якщо жінка не стежила за собою і ходила по будинку чи показувалася на людях без макіяжу, розпатланою, абияк одягненою і т. п. Найбільше уваги в макіяжі приділяли очам – «дзеркалу душі», їх фарбували густою чорною рідиною. Фарба робила очі виразними. Крім того, часто косметика мала і профілактичні властивості, наприклад, фарба для вій запобігала запаленню повік від сліпучого сонця і сухого вітру, оздоровлювали шкіру, відлякували своїм запахом комах, охороняли від хвороб. Дуже популярні були засоби для відбілювання обличчя. Так, відомо, що Клеопатра для збереження ніжності і білизни шкіри використовувала мазь, основним компонентом якої був подрібнений крокодиловий послід разом з білилами (тоді люди не мали таких забобонів, як ми зараз, і не гидували послідом). Єгипетська цариця Клеопатра навіть написала книгу з косметики і мала для виробництва парфумерних виробів цілу фабрику. У Стародавньому Єгипті прекрасно знали всі цілющі і косметичні властивості ароматичних масел і пахощів, які дуже цінувалися і коштували так дорого, що їх прирівнювали до коштовностей і зберігали в спеціальних скриньках із сандалового дерева. З Єгипту мистецтво макіяжу поширювалося по всьому світу.
 2. Далі – Рим. Римські красуні почали широко використовувати косметику вже в середині першого сторіччя нашої ери. Тушшю для вій і тінями для повік слугувала сурма, крейда додавала обличчю необхідну білизну. У ті ж часи стали використовувати засоби для видалення волосся, пемзою чистили зуби і фарбували волосся хною. Уже в Стародавні віки хітом у модній тенденції косметики стала бліда шкіра, яка була ознакою багатства, а рум'янець – користувався популярністю у жінок легкої поведінки.
 3. Високого розвитку косметика досягла і у народів Близького і Середнього Сходу. Вони винайшли духи, туалетну воду, фарби для волосся. На Далекому Сході – в Кореї, Китаї, Японії косметиці надавали особливого естетичного значення. Найбільш вправними були схожі на ніжні квіти японські гейші. Фарби їхнього обличчя були чарівно м'якими, а макіяж вишуканим. Відчувався високий смак і повна гармонія з зачіскою, прикрасами, костюмом ... Як правило, гейші годинами сиділи перед баночками білил і рум'ян, водячи пушком по ніжній шкірі.
 4. Але в епоху Ренесансу використання відбілюючих засобів в косметиці було небезпечно для здоров'я і життя людей. Як відомо, до складу тієї пудри, що винайшла сеньйора Тоффана (яка знаменита винаходом отрути, яка вбила велику кількість чоловіків, невірних своїм дружинам), входив миш'як. Але, сеньйора попереджала кожну свою клієнтку, що використовувати дану косметику потрібно в крайніх випадках. В епоху Середньовіччя для декоративної косметики настали важкі часи. Нафарбовані губи і підведені очі прирівнювалися святою інквізицією до прояву чаклунства. А набагато пізніше, в Англії, країні, як відомо, консервативній, в 1779 р. був прийнятий закон, який говорив, що «... всяка жінка будь-якого віку, будь то дівиця, заміжня або вдова, якщо за допомогою духів, помад, рум'ян ... спокусить підданого його величності, буде судима як за чаклунство, і шлюб буде вважатися недійсним ». Потихеньку в моду увійшли рум'яна і помада, що слугували для надання більш здорового кольору обличчю, як припускали французькі модниці. В основному, косметика містила природні компоненти, трави, ягоди, воду, але нерідко аптекарі, що займалися розробкою чергового косметичного засобу, додавали ртуть і азотну кислоту. Тепер зрозуміло, чому з'явилася приказка «Краса вимагає жертв», адже ці речі небезпечні для життя.
 5. У Стародавній Русі користувалися фарбами «з городу»: для рум'ян брали скибочку буряка, для губ – плоди малини або вишні, для брів і очей – шматочок вуглинки і наліт сажі. Треба сказати, наші сільські модниці досягали майже віртуозної майстерності в користуванні цими нехитрими засобами . «Червона губами, чорна бровами ...»

Слово вчителя. На які основні групи ділиться косметика ? (слайди 13-16)

 1. Лікарська косметика: гігієнічна ( профілактична ), лікувальна, хірургічна косметика .
 2. Декоративна косметика.

Гігієнічна косметика бореться ефективно з початковими стадіями старіння, а також добре зберігає вже досягнуте. Для догляду використовують пілінг (видалення, відлущування верхнього ороговілого шару шкіри), для відбілювання шкіри застосовують лимон. Лікувальна косметика – це різні способи зміни зовнішності, які проводять в косметичних салонах, а також у медичних центрах, маски, ванни, чищення та інше цим займаються дерматологи. Лікувальна косметика найчастіше є набагато ефективнішою, ніж декоративна, але й набагато більш дорогою. У салонах коригуються такі недоліки, як, наприклад: бородавки, веснянки , вугри, пігментація(фарбування шкіри людини в певний колір) і т.д. Хірургічна – це коли радикально усувають недоліки носа, губ, стегон, грудей і т.д. В останні роки деякі центри пропонують видалення одного ребра, щоб зменшити талію. Якщо завдання звичайної косметики зберегти жіночу або чоловічу красу (до неї належить мило, креми для шкіри обличчя і тіла, зубна паста, лосьйони), то головна мета декоративної (маскувальної) косметики полягає в тому, щоб зробити з просто красивої жінки дуже красиву, молоду і привабливу дівчину.

 1. Перерахуйте гігієнічні , профілактичні та лікувальні засоби. (слайд 17)
 2. Перерахуйте засоби декоративної косметики. (слайд 18)
 3. Як називають фахівця в галузі макіяжу , який надає особі певний образ?(слайди19-20)
 4. Як називається область медицини, яка об'єднує наукові досягнення дерматології, біології, мікробіології, хімії, дієтології та інших медичних і природничо- наукових дисциплін з метою підтримки здорового стану шкіри, волосся і нігтів, а також корекції косметичних недоліків? Як називають фахівців цієї галузі медицини?(слайд 21)

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

Розгадування кросворду на платформі http://learningapps.org/display?v=py619j13t

V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

Отже, сьогодні на уроці ми розглянули історію косметики та її вплив на здоров'я.

 1. Що таке косметика?
 2. Яку країну світу можна вважати колискою косметики?
 3. На які групи ділиться косметика?
 4. Що відноситься до гігієнічних, профілактичних та лікувальних засобів?
 5. Як називається область медицини, яка об'єднує наукові досягнення дерматології, біології, мікробіології, хімії, дієтології та інших медичних і природничо- наукових дисциплін з метою підтримки здорового стану шкіри, волосся і нігтів, а також корекції косметичних недоліків?
 6. Якими народними засобами відбілюють шкіру?
 7. Що вам, діти, запам'яталося краще всього на уроці?

VІ. Домашнє завдання

Підготуватися до узагальнення, повторити уроки 8-12.

VІІ. Підсумки уроку

• учні демонструють психологічний настрій за допомогою картки: позитив/негатив.

Список використаних джерел

 1. Линда Ауреден. Книга о врачебной косметике. Издательство: Профиздат, 1971
 2. Косметика і косметологія . Від А до Я. Видавництво: Олма Медіа Груп, 2007

Матеріали сайтів:

http://learningapps.org

http://jijour.com/pro-krasu.html

http://pidruchniki.ws/12631113/kulturologiya/antichna_kultura

http://ru.calameo.com

Додатки

мультимедійна презентація на тему: "Історія косметики. Косметичні засоби і здоров'я" http://ru.calameo.com/read/003271869eb09662669a3

Фотогалерея уроку