Олімпійські ігри

Материал из Заповікі
Перейти к: навигация, поиск
230pxp

Олімпійські ігри проводилися в Олімпії один раз на чотири роки і були присвячені Зевсу. За переказами, ігри започаткував Геракл, який влаштував тут перші спортивні змагання на честь свого друга, що загинув. На час ігор заборонялися війни, а всі, хто йшов до Зевса Олімпійського, користувалися правом недоторканості.

З 776 р. до н.е. Олімпійські ігри почали проводитись регулярно - ім'я першого переможця Ігор Коройба з Еллади. Від цієї дати греки й вели своє літочислення.

30pxp

Всі олімпійські змагання та конкурси проходили в давньогрецькому поселенні Олімпія, що було розташоване в північно-західній частині півострова Пелопоннес на півдні Еллади. Олімпія була релігійним місцем Стародавньої Греції. Тому представники міст-полісів зводили там свої скарбниці для жертвувань і проведення культових обрядів.

У змаганнях могли брати участь усі вільні греки. Однак жінкам заборонялося навіть бути присутніми в Олімпії. Олімпійські ігри були лише чоловічим святом — і не розвагою, а служінням богу, тому олімпійські переможці здобували особливу пошану—їх вшановували як людей священних, улюбленців Зевса.

Ігри не мали точної календарної дати проведення. Олімпійські ігри проходили влітку і тривали п'ять днів. У перший день атлети приносили жертви богам, давали клятву боротися чесно. Судді клялися виносити справедливі рішення.На перших Іграх Олімпіад спортсмени вели боротьбу з бігу на один стадій (звідси – стадіон). Не у всіх місцях стадії були однакові. Найбільший дорівнював 192, 28м і практикувався саме в Олімпії. Наступні три дні приділялися змаганням.

30pxp

Більшість змагань відбувалися на стадіоні. Атлети виступали оголеними. Одне з головних змагань— п'ятиборство — починалося з бігу. Потім греки випробовували свої сили у стрибках у довжину. Метання списа і диска були третім і четвертим видами змагань, п'ятим — боротьба. Учасники змагалися також у кулачному бою, в бігу зі зброєю, у гонках колісниць, що влаштовувалися на іподромі.

У п'ятий, заключний, день ігор перед храмом Зевса нагороджували переможців, покладаючи їм на голови вінки з гілок оливи. Рідне місто ставило переможцеві пам'ятник і до кінця життя годувало безкоштовним обідом.

Трохи поступалися в славі Олімпійським змаганням Істмійські ігри, що влаштовувалися на честь Посейдона на Істмі, поблизу Коринф. Були свої спортивні ігри і в жінок Еллади. Вони присвячувалися богині Гері. Особливо часто в них перемагали спартанки. їх, як і спартанських чоловіків, виховували сильними і витривалими.

Література

  1. ігри - Розквіт Стародавньої Греції
  2. Олімпійськи ігри Стародавньої Греції — Вікі КДПУ